Skip to content

15 قدم برای تجارت

Home مقالات وبلاگ 15 قدم برای تجارت
4.4/5 - (131 امتیاز)

15 قدم طلایی برای موفقیت در کسب و کار

همه مشاغل موقعیتی برای موفقیت ندارند اما داشتن ایده در این مسیر راهگشاست

تعداد بی‌شماری از مشاغل به طور مداوم میلیاردها دلار به اقتصاد جهانی کمک می‌کنند. با این حال، همه مشاغل موقعیتی برای موفقیت ندارند. داشتن ایده عالی یا ارائه خدمات منحصر به فرد در این مسیر راهگشا است. چگونه می‌توان برای حل یک مشکل خاص ایده‌ای مطرح کرد؟ و یا چگونه می‌توان با اجرای ایده به یک تجارت پرسود رسید؟

تعداد بی‌شماری از مشاغل به طور مداوم میلیاردها دلار به اقتصاد جهانی کمک می‌کنند. با این حال، همه مشاغل موقعیتی برای موفقیت ندارند. داشتن ایده عالی یا ارائه خدمات منحصر به فرد در این مسیر راهگشا است. چگونه می‌توان برای حل یک مشکل خاص ایده‌ای مطرح کرد؟ و یا چگونه می‌توان با اجرای ایده به یک تجارت پرسود رسید؟

15 قدم موثر برای موفقیت در کسب و کارها

 تحقیق کنید

15 قدم برای تجارت؛ در ابتدا ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما به راحتی می‌توان رمز گشایی کرد، اگر بدانید انگشتان پا را در چه نوع آبی قرار است فرو ببرید، هرچه بیشتر در این باره بدانید آمادگی بیشتری هم خواهید داشت. با انجام مراقبت‌های لازم نه تنها می توانید استراتژی تجاری و منابع مالی خود را به طور موثر برنامه ریزی کنید. این مرحله همچنین به شما امکان می‌دهد خطرات و زیان‌های احتمالی را پیش‌بینی کنید. در صورتی که همه چیز طبق برنامه قبلی پیش نرود، توجه به حوادث غیرمترقبه، راهی برای پیشرفت خواهد بود.

نظر متخصصان: در سمینارها شرکت کنید، آنلاین باشید و با دوستانتان در مورد مشاغل صحبت کنید. از صاحبان مشاغل موفق بپرسید که چگونه کار خود را شروع کرده و اطلاعاتشان را از چه راهی دریافت کردند. اطلاعات افراد با تجربه و ارائه درس‌های ارزشمند آموخته شده به مدیریت

انتظارات شما جهت اتخاذ تصمیمات درست کمک خواهد کرد.

برنامه کاری شما چقدر قابل اجراست؟

گام بعدی در بین 15 قدم برای تجارت، “طبقه بندی و قرار دادن اطلاعات جمع آوری شده در برنامه تجاری عملی است”. اینجاست که یک طرح تجاری مفید می‌شود. مهم نیست که کسب و کار بزرگ یا کوچک باشد، داشتن یک طرح تجاری مهم است.

طبق ویکی پدیا،”طرح تجاری” یک سند رسمی نوشته شده است که شامل اهداف تجاری، روش‌های کسب و کار در مورد چگونگی دستیابی به اهداف و بازه زمانی مورد نیاز برای به نتیجه رسیدن است. به طور خلاصه، یک طرح تجاری، نقشه راه کسب و کار است. این دستورالعمل‌ها راه مناسب پیمایش این مسیر را ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا از افتادن در دست اندازهای جاده جلوگیری کنید. طرح تجاری در واقع به معنای یک طرح اصلی است که باید تجارت را از ابتدا تا نهایتاً رشد آن راهنمایی کند. طرح تجاری را ابزاری برای مدیریت رشد و اهداف کسب و کار بدانید.

در نگاه متخصصین: یک طرح تجاری باید به طور کلی مطابق با دستورالعمل‌های پذیرفته شده باشد. سند ساده‌ای که مشخص کند برنامه‌های شما برای این تجارت چیست؟

چگونه تجارت خود را تأمین مالی می‌کنید؟

تنها یک سوم مشاغل سراسر دنیا حداقل برای دو سال و تقریباً نیمی از آنها برای پنج سال زنده می‌مانند! این نکته بسیار قابل توجه است که قبل از هر چیزی باید به حداقل و حداکثر پایداری کسب و کار دقت کنید. این امر به شرط داشتن برنامه ریزی و کسب اطلاعات لازم برای کارتان امکان پذیر است.

ترسیم یک طرح مالی

بسیاری از شرکت‌های نوپا قبل از سودآوری بی پول شده و شکست می‌خورند. به همین دلیل برای تامین سرمایه مالی از هر جهاتی باید یک برنامه ریزی اساسی داشت.

در نگاه متخصصین: سرمایه‌گذاری بیش از حد برآورد، برای شروع به کار ایده بدی نیست. بعضی اوقات کسب و کار مدتی طول می‌کشد تا بتواند سودآوری کند، بنابراین داشتن این منابع اضافی می‌تواند تجارت را تا زمانی که بتواند برای خود تامین مالی داشته باشد حفظ ‌کند. انجام تجزیه و تحلیل سریع نیز یکی دیگر از راه‌های بهتر برای کسب اطلاعات در خصوص سودآوری تجارت است. عدم وقفه در تجزیه و تحلیل به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا درک کنند چه عملکردی را در چه زمانی باید انجام بدهند تا از زیان خود جلوگیری کنند.

رسمی کردن، ثبت تجاری

پس از طرح یک کسب و کار و تصمیم گیری در مورد منابع مالی، گام بعدی برای شروع تجارت ثبت قانونی آن است. در بازار امروز ، “برند” به عنوان اصل مهم در کسب و کار شناخته  می‌شود و همه چیز با نام برند شما آغاز می‌شود. نام تجاری یا همان برند تقریباً در هر جنبه از تجارت نقش حیاتی خواهد داشت، بنابراین انتخاب نام مناسب بسیار مهم است.

در نگاه متخصصین: پس از تصمیم‌گیری درباره نام تجاری، مطمئن شوید که از قبل ثبت نشده و یا همان برند تجاری در حال استفاده نیست. این امر از بروز هرگونه دردسر غیرضروری در آینده جلوگیری می‌کند. برای ثبت برند در ارومیه و یا ثبت مارک خود، کاغذ بازی‌های مرسومی لازم است که آن نیز بخشی از روند طبیعی کار است.  بنابراین باید در باره این مسائل اطلاعات داشته باشید و مدارک مورد نیاز را دم دست قرار بدهید.

ما در مجموعه ثبتینه تمامی این اقدامات را به ساده‌ترین شیوه و بدون پیچیدگی برای شما انجام می‌دهیم. همکاری با ما باعث اطمینان خاطر شما در روند کسب مالکیت معنوی خواهد شد.

ارتقا تجارت خود

ارتقا و افزایش سطح کیفی، یک عنصر مهم و بالقوه در معرفی خدمات یا محصول به بازار است. روش‌های مختلفی وجود دارد که یک کسب و کار کوچک و نوپا بتواند بدون اتکا و نیاز به بودجه کامل، تجارت خود را ارتقا دهد. با رقابت بسیار زیاد، مشاغل کوچک باید از منابعی که در اختیار دارند برای تبلیغ موثر محصولات و خدمات خود استفاده کنند.

نگاه متخصصین: در عصر دیجیتال، کمک به کسب و کار برای دستیابی به بازار جهانی با حداقل سرمایه ضروری است. مشاغلی که به حیاتی بودن سیستم آنلاین بیشتر اهمیت می‌دهند، شانس بیشتری نیز در کسب موفقیت دارند. در این میان داشتن نام تجاری یا برند نیز امری کلیدی است.

بازار خود را زیر نظر داشته باشید

در آغاز کسب و کار به دلیل مشکلات عدیده و بروکراسی اداری ممکن است روندی خسته کننده داشته باشد. به یاد داشته باشید که حفظ تجارت و کسب و کار نیز دقیقا همانند آغاز به کار آن به دلیل سیستماتیک بودن کمی دشوار است. برای پیشرفت های روز افزون در کسب و کار باید به طور مداوم جو بازار را بررسی کنید و تجارت خود را بر اساس آن تنظیم و پیش ببرید.

به تحقیق ادامه دهید

چگونه می‌توانید خود را با سختی کار سازگار کنید؟ برای هر شرایطی راه حل‌های سفارشی وجود دارد. لازم است به خاطر داشته باشید که اقدامات شما باید با توجه به نوع مخاطبی که دارید و شیوه‌ای که خود را برای آنها معرفی کرده‌اید، هم‌خوانی داشته باشد.

ارتباط کوتاه اما پر محتوا

رابطه با مشتریان حول فرآیند ارتباط شما با آنها است. مانند هر ارتباطی، نه تنها به اثربخشی بلکه مهمتر از آن به سازگاری نیاز دارد. این بدان معنا نیست که شما باید مرتب تماس گرفته یا پیام ارسال کنید، این دقیقاً نتیجه عکس آن چیزی است که برای دستیابی به آن نیاز دارید. لحن، محتوا و ارزش پیام‌های شما باید با ارزش برند شما سازگار باشد، می‌توانید ارتباطات خود را کوتاه و پر محتواتر نگه دارید تا هدف خود را به دست آورید. 

در نگاه متخصصین: شناخته شدن برند شما در واقع با استفاده از نام، علامت، رنگ بندی و لوگو صحیح و سازگار 80٪ افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که همیشه باید مارک تجاری نه تنها از طریق محتوی، بلکه از طریق شکلی و ظاهری نیز به مخاطبین اطلاع رسانی شود. مطالعات نشان می‌دهد که ثبات برند به طور مستقیم منجر به افزایش 33 درصدی درآمد می‌شود.

 دامنه رقابت

جدا از این که باید از نزدیک به بازار نگاه کنید و شرایط را با خواست مشتریان تطبیق دهید، مهم است که همیشه در جریان رقابت باشید. بخشی از فرایند تحقیق، بهبود مستمر بر اساس تعدادی از فاکتورهای اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و همچنین پاسخ خلاق به استراتژی رقیب شما است. به قول معروف، “دوستان خود را نزدیک نگه دارید، اما دشمنان خود را نزدیکتر کنید.”

ایجاد روابط تجاری ثابت/ تقویت روابط ماندگار

به یاد داشته باشید که در تجارت، بین رقبا و مخاطبان مشترک همیشه خلا وجود دارد. در بیشتر مواقع لازم است برخی از خدمات را به خارج از منطقه یا کشور واگذار یا منتقل کرده و یا ارتباط خود را به مشاغل دیگر بیشتر کنید به همین دلیل است که شما باید در ایجاد روابط حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کنید. گرچه کمیت برای اعداد مناسب است، کیفیت همیشه بیشتر عمر دارد. با این حال برای پرورش این موارد باید در وقت، تلاش و صداقت سرمایه‌گذاری کنید.

زمان خود را مدیریت کنید

هرچند حضور در دفتر یا قرارهای ملاقات باعث ایجاد تأثیرات ماندگار می‌شود اما نباید زمان تنها در انحصار این بخش باشد. حضور در نمایشگاه‌ها، برگزاری شو روم و پاسخگویی به رویدادهای مربوطه اقدامات حساس و در ارتباط با مدیریت زمان است و باید آماده باشید تا در صورت فراهم شدن زمان مناسب آن‌ها را عملی کنید. انجام این کار به کسب و کار شما اعتبار و شخصیت می‌بخشد.

خطرات را کاهش دهید

آمادگی‌ برای مقابله با خطرات نیز به میزان قابل توجهی به آینده نگری نیاز دارد. به همین دلیل است که شناسایی خطرات اساسی در حوزه‌های جسمی، اقتصادی و اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، خطرات مربوط به صنعت، خدمات، محصولات و حتی همسایگی شما باید همیشه در استراتژی‌های مدیریت بحران باقی بمانند.

 تجارت خود را مرتبط کنید

بازارهای امروز همه نوع خدمات و محصولاتی را در خود جای داده و برخی از آن نیز اشباع شده است. برای متمایز شدن در جمع رقبا، باید مواردی را تهیه کنید که قطعاً مورد نیاز عموم باشد و همچنین باید به گونه ای محصولات و خدمات خود را عرضه کنید که در بین رقبا متمایز باشید. 

در نگاه متخصصین: طبق مطالعات انجام شده، 64٪ از مصرف کنندگان تصمیمات خرید خود را بر اساس موقعیت یک برند تجاری در یک مسئله اجتماعی یا سیاسی بنا می‌کنند. بعلاوه، 77٪ از مردم از مشاغلی خرید می‌کنند که دارای ارزش مشابه آنها هستند.

تیم رویایی خود را استخدام کنید

با این حال به نظر می‌رسد معمای افزودن چنین ارزش ضروری برای تجارت شما به همین آسانی نیست. رسیدن به یک ایده به اندازه کافی چالش برانگیز است. حتی اگر می‌خواهید ایده را حفظ کنید. نکته جالب توجه در مورد مشاغل این است که همیشه یک پروژه مشترک است. برای رسیدن به چشم انداز خود، شما باید تیمی از افراد توانا را گرد هم آورید. آنها را به سمت هدف شرکت خود هدایت کنید و فضای قابل اعتمادی را برای آنها فراهم آورید که در آن بتوانند با حفظ سرمایه گذاری شما در کنارتان رشد کنند.

نظارت کلی

پس از هموار سازی روابط خارجی و اطمینان از آمادگی کسب و کار برای رویارویی با هرگونه چالش احتمالی، می‌توانید انتظار اولین قدم موفقیت را داشته باشید. شما باید روابط موجود در شرکت خود را تحت نظر قرار دهید و آنها را بررسی کنید. هرگونه خدمات، محصول یا فرآیندی که همکاران شما ارائه می‌دهند از همه نظر مستقیماً با شخص آنها در ارتباط است، مانند هر چیزی که از محیط‌های پرورشی نشأت می‌گیرد.

نتیجه: شروع کسب و کار به مشغله و زحمات زیادی نیاز دارد، هرچند این مراحل ممکن است به شروع یک تجارت کمک کند، اما لازم است به یاد داشته باشید که هر شغل منحصر به فرد بوده و هیچ وقت یک برنامه کامل صفر تا صد نیست. شما باید آماده سازگاری با شرایطی باشید که همیشه در حال تغییر است.

سوالات متداول

آیا شما راه کاری برای تقویت مشاغل خانگی دارید؟

اولین توصیه ای که می توان برای مشاغل خانگی داشت، توجه و تمرکز روی یک کار یا محصول است. البته شما می توانید برای کسب و کار خانگی خود از ما بی نهایت مشاوره رایگان بگیرید 33488469-044

جواز تاسیس چیست؟

تمام واحدهای تولیدی و صنعتی برای اینکه بخواهند کالایی تولید کنند و یا خدماتی به مشتریان خود ارائه دهند، باید جواز تاسیس داشته باشند. دارندگان جواز تاسیس از مزایای دیگری همچون ثبت برند فارسی و دریافت وام های صنعتی نیز بهره مند خواهند شد.

نماد الکترونیکی یا اینماد چیست؟

کسب و کارهای اینترنتی و مجازی برای صلاحیت و احراز هویت خود به نماد اعتماد الکترونیک نیازمندند. این نماد پس از بررسی‌های صورت گرفته و تایید صلاحیت مالک حقیقی و یا حقوقی صادر می گردد. و مدت زمان یکسال دارای اعتبار است.

ثبت برند یعنی چی؟

برند یا نام تجاری، بیان کننده خصوصیات اصلی یک محصول می‌باشد که مفاهیم و احساسات مختلفی را به مشتریان القا می‌نماید. به همین جهت مشتریان درهنگام خرید به برند اجناس دقت می‌کنند.

2 Comments

  1. با سلام و تشکر بابت همه ی مطالب خوب و مفیدی که منتشر میکنید.

  2. سپاس از مطالب مفید و مهمی که به قلم میارید.


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *