Rate this post

رنگ‌های مناسب برای برندها؛ اگر تصمیم گرفته باشید از یک شرکت منشعب شوید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید، یا در حال راه اندازی یک استارت آپ جدید هستید، درک تاثیر رنگ‌های مناسب بر رفتار مصرف کننده به موفقیت برند شما کمک می‌کند. تحقیقات نشان میدهد 85٪ از مصرف کنندگان معتقدند رنگ بزرگترین انگیزه هنگام انتخاب یک محصول خاص است، در حالی که 92٪ ظاهر بصری را به عنوان متقاعد کننده ترین عامل بازاریابی به طور کلی تصدیق می‌کنند. روشی برای شناخت رنگ وجود دارد، بنابراین در این مقاله، ما به شما کمک می‌کنیم که چگونه رنگ‌های مناسب را برای برند خود انتخاب کنید.

روش های شناخت رنگ

فهرست مطالب مرتبط:

نحوه ساختن برند/بخش اول 

نحوه ساختن برند/ بخش دوم

چگونه برند خود را بیشتر معرفی کنید

شرایط و چگونگی گذر از بازار سنتی

چرا رنگ‌های مناسب برای برند مهم هستند؟

اهمیت رنگ در برندها

از رنگ‌های مناسب برای برندها؛ اولین برداشت مهم است. این به ویژه در مورد برند بیشتر صدق میکند؛ زیرا رنگ برند اولین چیزی است که مشتریان می‌بینند. رنگ‌ها احساسات و عواطف را برمی‌انگیزند، به علاوه اطلاعات خاصی را منتقل می‌کنند. به مشتریان این امکان را می‌دهد که بدون اینکه بدانند محصول شما در مورد چیست، یک تصور اولیه ایجاد کنند. به زبان ساده، رنگ‌های برند برای کمک به مشتریان در تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا می‌خواهند درگیر شوند یا نه، قدرتمند بیشتری دارند.

نحوه واکنش مشتریان به رنگ‌های برندها

واکنش مشتریان به رنگ

از جمله رنگ‌های مناسب، همه ما می‌دانیم که رنگ قرمز با خطر و سبز با طبیعت مرتبط است، اما هر دو معانی و تداعی بیشتری دارند. روانشناسی رنگ، مطالعه چگونگی تأثیر رنگ‌ها بر ادراک و رفتار است. به ما این امکان را می‌دهد که رنگ را درک کنیم و از آن به نفع خود استفاده کنیم، به خصوص وقتی صحبت از بازاریابی و برندسازی می‌شود. بر اساس یک مطالعه ، 62 تا 90 درصد ارزیابی محصول تنها بر اساس رنگ ها است، بنابراین مهم است که پالت برند خود را به درستی تنظیم کنید.

نمونه‌ رنگ‌های مناسب برندهای معروف

برندها با طرح رنگ‌های عالی، به طور تصادفی برخورد نکردند.

استفاده برندهای معروف از رنگ ها

به برندهایی که هر روز با آنها در تماس هستید و اینکه رنگ چگونه در هویت بصری آنها نقش دارد فکر کنید. کوکاکولا قرمز است.کادبری بنفش است. سیب سفید است. برندهایی مانند Google play از چندین رنگ استفاده می‌کنند.

رنگ قرمز در برند کوکا کولا

رنگ قرمز در برند کوکا کولا به دلایل علمی انتخاب شده است. به گفته این برند ، “از اواسط دهه 1990، ما شروع به رنگ آمیزی بشکه‌های خود به رنگ قرمز کردیم تا ماموران مالیاتی بتوانند آنها را در حین حمل و نقل از الکل تشخیص دهند.” در آن زمان، مشروبات الکلی مشمول مالیات بود اما نوشابه‌ها مشمول مالیات نبودند. اما به دلایل دیگر نیز این حرکت به نفع کوکاکولا تمام شد زیرا اکنون می‌دانیم که رنگ قرمز می‌تواند محرکی برای خریدهای فوری باشد.

رنگ سفید در برند اپل

استیو جابز به دو دلیل رنگ سفید را انتخاب کرد. جابز علاقه‌مند به طراحی بود، می‌دانست که رنگ سفید رنگ خلوص است و به همین دلیل با دیدگاه او در مورد محصولات با طراحی زیبا همخوانی داشت. دلیل دوم هم رقابت بود. در آن زمان، سایه غالبی که تولید کنندگان کامپیوتر استفاده می‌کردند خاکستری بود.

لوگوی رنگی گوگل

داستان جالب: گوگل قرمز، آبی و زرد را انتخاب کرد چراکه  رنگ‌های اصلی هستند، اما سبز را اضافه کردند تا نشان دهند همیشه از قوانین پیروی نمی‌کنند. این پالت کودکانه باعث میشو‌د که فناوری کمتر ترسناک به نظر برسد، برای شرکتی که به خود می‌بالد استفاده از همه چیز را واقعاً آسان کرده است.

رنگ زرد و قرمز رازهای برند مک دونالد

یک علم در پشت رنگ‌های کلیدی مک دونالد وجود دارد. قرمز محرک است، ضربان قلب را افزایش می‌دهد و در نتیجه اشتهای شما را افزایش می‌دهد. زرد با شاد بودن همراه است، به علاوه قابل مشاهده ترین رنگی است که از فاصله دور دیده می‌شود.

همانطور که نمونه‌ها نشان می‌دهند، هیچ یک از آن رنگ‌ها تصادفی انتخاب نشده اند.به عبارتی در هدف اصلی خود پیام‌های بزرگی برای ما دارند. این شرکت‌ها کار باورنکردنی در ساخت برندهایی انجام داده‌اند که تنها با رنگ قابل تشخیص هستند. بنابراین بیایید به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانید رنگ مناسب را انتخاب کنید تا برند خود را هم به یاد ماندنی و هم قابل تشخیص کنید.

4 مرحله مهم برای انتخاب رنگ‌های مناسب برای برندها

 معنی رنگ‌ها را درک کنید

تحقیقات زیادی در مورد تئوری رنگ انجام شده است. که میتوان داستان پشت هر رنگ را یافت، با این حال، در اینجا خلاصه‌ای وجود دارد تا به شما ایده بدهد:

قرمز با خطر، هیجان و انرژی مرتبط است. همچنین به دلیل رنگ عشق و اشتیاق شناخته شده است.

صورتی زنانه است، احساسی و رمانتیک است. سایه‌های مختلف، مانند صورتی تند، می‌تواند جوان و جسور باشد.

نارنجی، مانند همنامش، تازه و سرشار از سرزندگی است. همچنین خلاقانه، ماجراجویانه و با مقرون به صرفه بودن همراه است.

زرد خوشبین است. رنگی که با بازیگوش و شاد بودن همراه است.

سبز طبیعی است که اغلب برای نشان دادن پایداری استفاده می‌شود. اما می‌تواند با اعتبار و ثروت همخوانی داشته باشد.

آبی قابل اعتماد و قابل اعتماد است. آرام بخش است یا اغلب با افسردگی همراه است.

بنفش سلطنت و عظمت است. می‌تواند مرموز باشد.

قهوه‌ای ساده و صادق است و اغلب برای محصولات سالم ارگانیک استفاده می‌شود.

سفید خالص است. این سادگی و معصومیت را، اغلب با احساسی مینیمال، منتقل می‌کند.

مشکی هم پیچیده و هم شیک است. می‌تواند رسمی و مجلل باشد، اما غم انگیز نیز باشد.

استفاده از چند رنگ به معنای اتحاد است. برای گرفتن روحیه تنوع عالی است.

البته، در این طیف، مجموعه‌ای از رنگ‌های اضافی وجود دارد. رنگ‌های مختلف، مانند آبی یا سرمه‌ای نیز به داستان رنگ کمک می‌کند. ما بعداً در مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت، اما در حال حاضر، باید یک ایده تقریبی از رنگ‌هایی داشته باشید که برای برند شما مناسب‌تر هستند.

 ماهیت برند خود را شناسایی کنید

چه رنگ‌هایی به بهترین وجه، برند شما را منعکس می‌کنند؟ ابتدا مشخص کنید که نام تجاری شما در مورد چیست، زیرا داشتن یک ایده واضح”اهداف برند شما چیست و می‌خواهید مخاطبان هدف شما چه احساسی داشته باشند” به انتخاب بهترین رنگ‌ها برای برند شما کمک می کند.

در مورد برند خود به روش‌های زیر فکر کنید:

اهداف برند: آیا می‌خواهید مشتریان خوشحال باشند، ثروتمند شوند، بیشتر مطلع شوند؟

مخاطب هدف: آیا می خواهید آنها احساس مثبت، اعتماد به نفس یا باهوشی داشته باشند؟

ویژگی‌های شخصیتی: آیا برند شما سرگرم کننده، جدی یا الهام بخش است؟

روشی که می‌خواهید توسط مشتریان درک شوید می‌تواند به محدودتر کردن طرح رنگ شما کمک کند. بنابراین در حالی که محصول شما ممکن است ارگانیک باشد ” رنگی که معمولاً با قهوه ای مرتبط است” رنگ برند شما ممکن است در مورد جشن گرفتن باشد، در این صورت ممکن است رنگ زرد خوش بینانه را انتخاب کنید. حتی بهتر از آن، می‌توانید هم قهوه‌ای و هم زرد را به عنوان بخشی از پالت رنگ برندتان استفاده کنید (در ادامه به آن خواهیم پرداخت).

 به رنگ‌های برند رقیب نگاه کنید

رنگ‌های برند باید برجسته بوده یا حداقل فورا قابل تشخیص باشند. از آنجایی که محصول شما اغلب در میان رقبا ظاهر می‌شود ” چه به صورت آنلاین یا در قفسه” شما نمی‌خواهید یکسان به نظر برسید. ما اغلب کرم‌های ضد آفتاب را در دریایی از زرد یا شرکت‌های فناوری در دریایی از آبی می‌بینیم. وقتی هر محصولی یکسان به نظر می‌رسد، نادیده گرفتن آن آسان است.

در عوض، به غیر از موارد بدیهی، به کارهای دیگری که برند یا محصول شما انجام می‌دهد فکر کنید. یک کرم ضد آفتاب که از نور خورشید محافظت می کند، اما اگر به طور پایدار و مستمر بخواهد تولید شود، سبز می‌تواند یک گزینه باشد. برای جلوگیری از گم شدن در بین طرح‌های دیگران، یک طرح خلق و خوی منحصر از رقبا ایجاد کنید تا بتواند خود را از گروه آنها جدا کند.

 یک پالت رنگ برند ایجاد کنید

بیایید با آن روبرو شویم، سایه‎های آبی زیادی وجود دارد، بنابراین بیایید به رنگ ها در زمینه نگاه کنیم، هم به عنوان یک رنگ برند فردی و هم در یک پالت.

انواع رنگ

رنگ‌های اصلی؛ این به تغییرات رنگ های اصلی اشاره دارد: قرمز، زرد و آبی. همانطور که احتمالاً به خاطر دارید، این سه رنگ بسته به نحوه ترکیب آنها می توانند هر رنگ دیگری ایجاد کنند.

سایه رنگ؛ این زمانی است که مشکی به یک رنگ اضافه می شود و میزان سایه به میزان سیاهی اضافه شده اشاره دارد.

رنگ روشن؛ این نسخه سفید سایه است که برای روشن تر کردن رنگ، رنگ سفید را اضافه می‌کند.

اشباع رنگ یا تن؛ این زمانی است که ظاهر یک رنگ را با اضافه کردن سیاه و سفید تغییر می‌دهید.

کدهای رنگ؛ سه کد رنگ وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا مطمئن شوید که رنگ‌های برند شما می‌توانند به طور دقیق تکرار شوند، مهم نیست در کجا ظاهر می‌شوند. شما نیازی به درک کامل این کدها ندارید، اما باید بدانید رنگ‌های برند شما در هر فرمت چیست که به صورت یک سری اعداد برای هر رنگ ظاهر می‌شود.

CMYK  و PMS: CMYK مخفف Cyan، Magenta، Yellow و Key  مشکی است در حالی که PMS مخفف Pantone Matching System  است. اینها برای چاپ به صورت دیجیتالی آف ست استفاده می‌شوند.

RGB و HEX: RGB مخفف قرمز، سبز، آبی است در حالی که HEX مخفف سیستم اعداد هگزا دسیمال است. اینها عمدتاً در صفحه نمایش چیزهایی مانند وب سایت‌ها و ایمیل‎ها یافت می‌شوند.

پالت برند

اکثر برندها بیش از یک رنگ دارند.

اکثر برندها بیش از یک رنگ دارند. در حالی که ممکن است لوگو آبی باشد، وب سایت ممکن است شامل زرد یا سبز نیز باشد. این پالت برند نامیده می‌شود و مهم است که آن رنگ‌ها با هم هماهنگ باشند. انتخاب یک پالت رنگ دشوار است اما برای انجام آن نیازی به هزینه ندارید. یک نقطه شروع عالی، همانگی با یک طراح است که می‌تواند به شما کمک کند رنگ‌هایی را که دوست دارید تعریف کنید و همچنین مطمئن شوید که آنها به خوبی با هم کار می‌کنند.

جایی که رنگ‌های برند شما باید ظاهر شوند

هنگامی که تحقیق را انجام دادید، رنگ خود را پیدا کردید و پالتی از رنگ های پشتیبان را ایجاد کردید، زمان آن رسیده است که آنها را عملی کنید. در تمام نقاط تماس خود، مطمئن شوید که رنگ‌های انتخابی شما جلوه دلخواه را دارند و به روش‌های مختلف کار می‌کنند.

در اینجا چند مکان وجود دارد که رنگ‌های برند شما می‌توانند ظاهر شوند:

  • لوگو
  • وب سایت و ایمیل
  • رسانه های اجتماعی
  • تبلیغات
  • در فروشگاه
  • لوازم التحریر
  • لباس کارمندان

آیا می‌خواهید کارت ویزیت را بدون ترک میز خود چاپ کنید؟ با sabtine، آسان است. اینجا کلیک کنید و چند نمونه رایگان از ما بخواهید.

ایجاد دستورالعمل‌های برند

یک چیزی که همه برندها باید داشته باشند دستورالعمل‌های برند است. دستورالعمل‌های برند کتابی از قوانین است که نشان می‌دهد برند شما چگونه باید ظاهر شود و این برای ثبات مهم است. ایجاد و حفظ هویت برند قوی به شما کمک می‌کند که قابل تشخیص و به یاد ماندنی باشید.

یکی از اجزای کلیدی دستورالعمل‌های برند برای ثبت رنگ‌های برند شما، باید اینها را در همه فرمت‌ها نشان دهد. برای چاپ یا پارچه، حتماً رنگ‌های CMYK  و PMS و همچنین رنگ‌های دیجیتال را در هر دو رنگ RGB و HEX  درج کنید.

نمای کلی برند؛ تاریخچه، بیانیه ماموریت و شخصیت برند شاست. برخی از موارد اضافی که می‌توانید در دستورالعمل‌های برند خود نیز بگنجانید عبارتند از:

لحن صدا. نحوه صحبت شما با مشتریان یا پیام‌هایی که می‌خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید.

درمان لوگو اندازه‌ای که باید ظاهر شود یا جایی که باید در صفحه یا ایمیل ظاهر شود.

پالت رنگ PMS،CMYK،RGB وHEX

تایپوگرافی یا فونت برای استفاده در ایمیل، چاپ یا وب سایت.

سبک‌های تصویر مانند عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید.

سبک‌های طراحی برای چیزهایی مانند لوازم التحریر اداری مانند کارت ویزیت یا سربرگ.

این یک تمرین عالی است که ببینید برند شما به طور کلی چگونه به نظر می‌رسد، رنگ‌ها چگونه کنار هم قرار می‌گیرند و اینکه برند شما در کل یکسان به نظر می‌رسد.

خلاصه

برای جمع بندی، به یاد داشته باشید:

برای درک معنای رنگ‌ها، تئوری رنگ را کاملا در آغوش بگیرید

مشخص کنید که نام تجاری شما در مورد چیست تا بتوانید با رنگ‌های مربوطه هماهنگ شوید

رقبای خود را در نظر بگیرید تا شبیه به هم نباشید

ایجاد و آزمایش یک پالت رنگ در تمام نقاط برند

دستورالعمل‌های برند را ایجاد کنید تا برند شما همیشه یکسان به نظر برسد.

پیام بگذارید