Skip to content

با کمک دارایی‌های نامشهود، تجارت بهتری ایجاد کنید

Home وبلاگ با کمک دارایی‌های نامشهود، تجارت بهتری ایجاد کنید
Rate this post

همه شرکت‌ها دارایی های نامشهود دارند. دارایی های نامشهود حدود 80 درصد از ارزش کسب و کارها را تشکیل می‌دهند و اغلب حتی بیشتر از آن هستند. اگر از آنها به درستی استفاده شود، می‌توانند سودآوری بیشتری در شرکت شما ایجاد کنند. دارایی‌های نامشهود می‌توانند مانند نام شرکت، علائم تجاری، حق ثبت اختراع و طرح ثبت شده یا نشده باشند، مانند اسرار تجاری، ایده‌های تجاری، مهارت‌ها یا سوابق مشتری.

شناسایی و اولویت بندی کنید

شرکت‌هایی که دارایی‌های نامشهود خود را توسعه و پرورش می‌دهند، اغلب از رشد‌، سودآوری و توسعه بالاتری نسبت به شرکت‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند، برخوردار هستند. اولین قدم برای افزایش سودآوری با کمک دارایی‌های نامشهود، شناسایی آنهاست. چه دارایی‌هایی دارید و کدام یک از آنها برای تجارت شما مهمترین است؟

یک استراتژی ایجاد کنید

پس از شناسایی و اولویت بندی دارایی‌های خود، باید یک استراتژی و روش برای مدیریت آنها تدوین کنید. به عنوان مثال‌، کدام یک از آنها را باید ثبت کنید و کدامیک را باید به عنوان یک راز تجاری اداره کنید؟

یک استراتژی توسعه یافته برای مدیریت دارایی‌های نامشهود شرکت می‌تواند:

– برای توسعه استراتژی تجارت استفاده شود.

– با شناسایی فرصت‌ها و کاستی‌ها، توسعه شرکت را تسریع ببخشد.

– شرکت را برای سرمایه گذاران و شرکای بالقوه جذابتر کند.

– رقبای خود را از این طریق پشت سر بگذارد.

– در زمینه بازاریابی استفاده شود.

از داراییهای نامشهود خود محافظت کنید

دارایی نامشهود، دارایی موجود در شرکت شما است که از نظر جسمی نمی‌توانید لمس کنید. بیشترین ارزش یک شرکت اغلب در دارایی‌های نامشهود یافت می‌شود. به عنوان مثال یک دارایی نامشهود می‌تواند نام شرکت شما، مشخصات گرافیکی یا مدل تجاری شما باشد. مهم است که شما از دارایی‌های نامشهود خود مراقبت کرده و شاید لازم باشد از برخی از آنها بیشتر محافظت کنید. در اداره ثبت اختراعات و ثبت شرکت‌ها و اداره ثبت مالکیت معنوی ایران می‌توانید از اختراع، علامت تجاری و طرح خود محافظت کنید. شما باید یک استراتژی برای نحوه مدیریت همه دارایی‌های نامشهود خود داشته باشید. چنین استراتژی «مالکیت معنوی» نامیده می‌شود.

چندین مزیت محافظت از دارایی های شرکت شما وجود دارد:

– سرمایه گذاری هایتان محافظت می‌شود.

– از کیش و مات توسط رقبا محافظت می‌شوید.

– جذب سرمایه گذار آسان تر می‌شود.

– حقوق ثبت اختراع یا برند قابل فروش و انتقال است.

– میزان تقلب و تخلف را بسیار کاهش می‌دهد.

1 Comment


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *